Expedice  ChataStit.jpg (65452 bytes)

 

 • Namlsáni úspěchy dosaženými minulou expedici (viz Expedice Ještěd) jsme se tentokrát ve složení Peggy Lípa, Jezule Lípa, Niky Lípa, Kmochy Varnsdorf a Bohouš Lípa vydali vyzkoušet vysílání z jiného kopečku - z Luže. Luž je kopec vysoký přes 700 metrů, leží na hranicích s Německem, severní Čechy. Nejbližší větší město je zřejmě Cvikov, na druhou stranu Varnsdorf.
 • Nebyli jsme zde poprvé, minulý rok jsme sem jezdili poměrně často, dokonce zde předloni naše tehdy ještě pobočka Libereckého klubu pořádala velikou akci - Luž 96, byla to prodejní burza podobného typu jako bývá na Kozákově, pravda lidí nebylo tolik jako na slavném Kozákově, ale protože se vydařilo počasí, přijelo jich dost. Navíc oproti jiným burzám zaměřeným pouze na prodám/koupím se nám podařilo zajistit technika z Firmy Elix s jejich testerem a každý kdo chtěl si mohl nechat změřit svojí stanici - a měřilo se všechno, od ruček přes mobilní stanice až po stanice stabilní.
 • Nu což, klasické schéma Příjezd na kopec, Vysílání, Odjezd domů jsme opět zcela naplnili, navíc jsme se dobře pomněli co se stravy týče, počasí nám přálo a lítalo to taky slušně.

ChataStit.jpg (65452 bytes)

 • Jeli jsme jak jen to šlo, pořád nahoru, pořád do kopce, vyčerpávající jízda, benzín ubýval, kyslíku se nedostávalo ..., výprava zaháněla trudomyslnost zpěvem, řidiči již pracovali jako automat, dvojka , plnej plyn, trojka, zase plnej knedlík, trojka nestačí, meziplyn, podřadit, seřvat psa aby neštěkal, pochválit posádku že mlčí a neradí řidičovi že "tuhle díru jsi mohl taky objet..." když tu náhle již nebylo kam stoupat, nebylo kam dál jet. Tento osud zřejmě potkal již hodně výletníků, protože na konci silnice bylo parkoviště a hned kousek vedle se velebně tyčila horská chata.
 • Nu což, zaparkovali jsme, obhlídli situaci a stanovili plán: Nejprve postavíme někde antenu, pak si dáme v restauraci něco dobrého na zub a pak vysílání dokud nás to bude bavit. Jak jsme řekli, tak jsme udělali .
pic00004.jpg (62792 bytes) Zaparkovali a šli jsme zkoumat terén, hledali jsme vhodné místo kam umístit anténu. Po dlouhém hledání a asi 60-ti krocích jsme takové místo našli - kupodivu bylo rovněž na parkovišti , pouze v jiné části.
Fáze stavění antény a jednotliví aktéři :

V červených barvách nastoupil na parkovací plochu Kmochy Varnsdorf, ve fialové vidíme Bohouše Lípu a princezna Jezule na sebe hodila módní barevnou kombinaci. Všiměte si, že se ujmula úkolu nejtěžšího, zatímco Kmochy a Bohouš zvedají poměrně pevnou tyč, Jezule pevně třímá 9mm kabel antenního svodu a zvedá s nimi !

stavime1.jpg (58381 bytes)
stavime2.jpg (48774 bytes) Stožár je vztyčen, Bohouš Lípa utahuje šrouby na patě stožáru, Jezule stále drží 9 mm RG216 kabel.
Bohouš Lípa dokončuje kotvení paty stožáru, Jezule kontroluje zda je kabel dostatečně svisle. stavime3.jpg (55356 bytes)
stavime4.jpg (57038 bytes) Jezule po vzoru Peggy hodnotí   oba borce,  přiznává, že si to představovala úplně jinak nicméně pod jejím vedením oba sportovci přece jen odvedli trochu té práce a pomohli jí dostat ten zatracenej kabel co nejvejš. Stále nepouští kabel.
 • Anténu jsme tedy postavili opět v plné její kráse a v téměř plné délce stožáru

 

 • Nebudu vás napínat, anténa trochu později šla na moment ještě jednou dolů - večer se přece jen trochu zvednul vítr a tak jsme přidávali kotvení.
pic00024.jpg (41999 bytes)
VchodChata.jpg (45304 bytes)
 • Anténu jsme postavili, největší dřina hotova, zasloužili jsme si načerpat sil, trochu se dobrým jídlem pohladit po duši. Strčili jsme tedy pejsánka pod bundu a vyrazili prozkoumat místní kuchyň. Protože jsme se chtěli zodpovědně připravit, začali jsme již venku samostudiem jídelních lístků, kde jsme zjistili, že zřejmě hlady trpět nebudeme:
 • S pesanem v podpaždí jsme tedy vpadli dovnitř, do baru, do tepla ...
bar.jpg (52049 bytes)
   
NikyVBunde.jpg (48227 bytes)
Niky Lípa.  Ale ta vysílá dost málo, je to taková štěkna.
4talire.jpg (56992 bytes)
No a pak už jenom papání, 4x ta samá dobrůtka, pivínko, groček. Trošičku odbočím, když jsme byli na pláních u Ještědu, zmínil jsem se o tamní vyhlášené pochoutce, ale nenapsal jsem co to vlastně bylo. Někteří mi pak e@mailem   nadávali, že jim dělám chutě a neřeknu co jsem si to dal dobrého. Protože bych chtěl předejít podobnému nedorozumění, rozhodl jsem se, že tentokrát bude informací o jídle přece jenom trochu víc. Ne že bych vám řekl jak se to jídlo jmenuje, ale udělám něco lepšího - ukážu vám co jsme dostali na stůl :
 

no je to koukám takové moc detailů, abyste mi pak nepsali že jsem okusoval Dragona SY-101, tak raději detail :

1talir.jpg (54335 bytes)
pic00028.jpg (26592 bytes)
Zdálo by se, že jsem se více rozepsal o potravě než o vysílání - ale uznejte sami, brejkli byste si na expedici kde by do mikrofonu bylo slyšet jak posádce kručí v břiše ? Brali jsme to pouze jako nutnou předvysílací přípravu, nechtěli jsme do etéru pouštět zvuky které do etéru nepatří a navíc - chtěli jsme v drsných vysokohorských podmínkách přežít. Konečně tedy byla předvysílací příprava za námi, konečně jsme mohli k mikrofonu, k vysílání. Kromě nejpomalejšího který nestinul číšníkovi utéct a platil jsme se radostně přesunuli k vysílacímu centru. Když se dostavil i posledni louda, chtěli jsme začít s vysíláním. Dvě auta, jedno prázdné, na druhém na kouli anténa a uvnitř další materiál - rozhodli jsme se že tedy budeme vysílat z druhého auta než kde máme ukotvenou anténu. Sestavili jsme aparaturu, připojili reproduktor, antenu, zasunul jsem zástrčku do zásuvky přívodu proudu, otočím potenciometrem, čekám že teď se ozve z reproduktoru typický šum a .... NIC. Nějak nešel proud zrovna do té zásuvky, kam jsme se chtěli připojit. Kvůli kratšímu přívodnímu kabelu k vysílačce jsme postavili druhé auto co nejblíže k prvním tak, aby přívod proudu šel realizovat z auta s anténou. Nakonec se dílo podařilo, autíčka vedle sebe jako dvojčata, radost pohledět:

 

Pěkně napapaní, sedíme si v autě, vysíláme, přichází večer, šeří se. Pomalu se začíná zvedat vítr. Přišel čas k ukotvení antény. Ťuk ťuk, stožár jde dolů, přidáváme kotevní lanka.
Dvě kotevní lanka přidou klasicky ukotvit do trávy na okraji parkoviště stanovým kolíkem, ovšem mlátit třetí kolík doprostřed asfaltového parkoviště se nám opravdu nechtělo, zvolili jsme náhradní řešní - přivázali jsme kotvení na kouli druhého auta. Nyní jsou obě auta několikanásobně provázána a odjet třeba i jen jediným by byl docela problém. S_kladivy.jpg (65020 bytes)
 • Zleva Kmochy Varnsdorf, Peggy Lípa a Bohouš Lípa, každý s nějakým nástrojem aby bylo vidět, že jsme na kopec jeli makat a ne se jen tak nějak bavit...
Ant_dvojcata.jpg (49546 bytes)
 
Vše je ukotveno, zase lezem do auta, chvátáme k mikrofonu, užíváme světa.

BohousMajk.jpg (55319 bytes)
Bohouš Lípa

KmochyMajk.jpg (56450 bytes)
Kmochy Varnsdorf


Bohouš a Kmochy se střídají u mikrofonu, každý ze své pozice, oči upřené na S-metr aby reporty byly co nejpřesnější. Vždy jeden vysílá, druhý vede deník a pomáhá chytat volačky brejků, nutno podotknout, že deník si na chvíli vzala na starost i Jezule Lípa, tentokrát sama bez Nikyny Lípa. Kdo na nás vyštěkne pouze "Brejk" nebo oblíbené "Brejko, brejko", má daleko menší šanci že ho expedice "vezme" než ten, kdo na nás houkne nějakým více rozlišujícím zvoláním, nejlépe rovnou volačkou nebo alespoň svým QTH, tedy místem odkud vysílá - prostě něčím čím se odliší od ostatních.
Sefovstvo.jpg (45917 bytes)

Navečer se na nás přišli podívat místní, říkáme jim pan šéf a paní vedoucí a vymýšlíme další košaté oslovování, pan vedoucí je pořád usměvavý a pohodový člověk a to navzdory tomu, že jim přes zimu v těch krutých mrazech nevydržely tři různé antény, všechny se obalily ledem a praskly. Paní vedoucí nás zve se podívat na nově otevřenou restauraci, je to kousínek vedle restaurace Luž, mají to tam pěkné, jsme zváni i s přáteli, až se tam s nimi podíváme napíšeme víc.Teď přišel čas balit, vše srovnat, poskládat do auta a šupky dupky domů - portejbl skončil.
 • Mějte se fajn a zase někdy příště !
BohousBalimeMajk.jpg (26922 bytes)